omegle omegle

Bu Yaziyi Paylaş facebook'a ekle twitter'a ekle myspace'e ekle friendfeed'e ekle google bookmark'a ekle msn ekle rss abone ol

Chat Hakkında Tanıtım

Chat Türkçe karşılığı ile sohbet demektir. İnternet üzerinden iletişim kurabilme, anlık mesajlaşma, konuşma, cevrim içi yada çevrim dışı not bırakabilmek, yani internet bağlantısı ile karşılıklı sohbet etmektir. Bu internete sürekli bağlı bilgisayarlara kurulan irc server ile sağlanır. Yazdığınız mesaj önce ana bilgisayara daha sonrada mesaj yazığımız hedefteki bilgisiyara gönderilir. İşte buna tam anlamı ile chat denir. Böylece gerçek zamanlı bir chat yapmış oluruz.
Chat yapabilmemiz için bir irc server ihtiyacımız vardır. Tanıdığımız yada tanımadığımız sayısız insanla bunu yapabilmek için chat siteleri herkes tarafından kullanılan olağan seçeneklerin başında gelir ve her biri ayrı ayrı server demektir. IRC (internet relay chat) ise ilk olarak 1988 yılında Jarkko Oikarinen tarafından hizmete sunulmuştur. Bu internet üzerinden insanlarla iletişime geçme konusunda bir devrim sayılır.
Program kurulumu ile yapıldığı gibi direk web sitesi üzerinden de yapılan chat tercihe göre mobil uygulamalar sayesinde de kullanılabilir. En çok tercih edilen programların başında ise Windows irc clienti mirc gelir.
Kullanılan Servisler
Sayısız kişinin ilgi gösterdiği chat, daha kullanışlı ve kolay bir hale getirilmesi amacı ile bazı servisler ile desteklenir. Bunlar kullanıcılara nick kayıt, kanal kayıt çevrim dışı mesaj bırakabilmek gibi bir çok avantaj sağlar.
NickServ >> Kullanığımız nick ile alakalı bütün işlemleri gerçekletirmemiz içindir.
ChanServ >> Kullandığımız kanallar ile alakalı bütün işlemleri gerçekleştirmemiz içindir.
MemoServ >> Çevrim içi yada çevrim dışı mesaj bırakmamız içindir.
HelpServ >> Her konuda yardım almamız içindir.
Yaşadığımız şu yıllarda insanların gündelik yaşamının her anında bağlı kaldığı internet ile haberleşme ve iletişim ihtiyacımızın tamamını chat yaparak gideriyoruz. Zamanla kendi içinde de kategorileşen chat çeşitlilik bakımında da oldukça zengindir. Bunlara da kısaca değinelim.
Kameralı Chat ; Genel anlamda bir çok site metin tabanlı yani yazışarak mesajlaşma özelliğine sahiptir. Bu belli bir kısım tarafında sıkıcı gelmektedir ve tercihini görüntülü chat yapmaktan yana kullanmaktadır.
Mobil Chat; Kesinlikle tercihlerin başında mobil cihazlar geliyor. Bilgisayardan sıkılan insanların daha rahat ve eğlenceli bulduğu mobil uygulamalar sayesinde her an sohbete bağlı kalmak isteyenlerin tercih listesinde birinci sırayı alıyor.

omegle

Chat Hakkında Tanıtım Benzer Yazılar

Omegle chatroulette alternatifi olarak sizlere hizmet veren kameralı ve sesli görüşme sitesi olarak hizmet sunan omegle chatroulette yabancı sohbet
Sohbet insanların iletişim kurma birbiriyle etkileşimini sağlama yöntemidir. Bu nedenledir ki sohbet etme ile kaliteli sohbet arasında dağlar kadar

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Chat Hakkında Tanıtım Etiketler

Omegle.Gen.TR Omegla | Omegle | sohbet